ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار رایگان وبلاگ

icon

پایگاه اینترنتی شیعه آباد

بازتاب حفظ قرآن در دعاهای معصومین - پایگاه اینترنتی شیعه آباد

آمار

  تعداد بازدیدکنندگان : 792
  آخرین آپدیت: شنبه 1394/6/14

ویدیو

به سوی ولایت

  اى مردم! اندیشه کنید و آیات الهى را بفهمید، در محکمات آن دقت کنید و متشابهات آن را دنبال نکنید. به خدا قسم هرگز کسى نداهاى قرآن را نمى تواند بیان کند و تفسیر آن را روشن کند، جز آن کسى که من دست او را گرفتم و او را معرفى کردم.


  » پیامبر اکرم در روز عید غدیر

ملکه شدن حفظ

  قابل توجه دوستان گرامی این بخش مخصوص سوالات شما است که در رابطه با قرآن است .این مطلب پاسخ به سوال دوست مان که در قسمت نظرات مطلب اول گذاشته شده است میباشد. شما هم اگر سوالی در زمینه حفظ قرآن دارید میتوانید بپرسید   پاسخ به سوال آقای نوروزیان:"همانگونه که از اساتید حفظ شنیده اید ، ملکه شدن یکی از مراحل حفظ است. این مراحل عبارت اند از:   برای مشاهده ادامه مطلب
  » بر روی تصویر کلیک کنید

جستجو

کد آهنگ

شرح حال

  از زبان نویسنده:

  فضای مجازی محل امتحان‌ها و تکلیف‌های جدید ماست؛ امتحاناتی که ماهیت متفاوتی نسبت به دیگر آزمایش‌های آدم‌ها، در قرون و اعصار گذشته ندارد، ولی متناسب با وضعیت انسان معاصر مختصات خاصی پیدا کرده است. همچون تمام امتحانات دنیا، نه می‌توان کاملاً آن را کنار گذاشت و نه می‌توان به راحتی از آسیب‌هایش در امان بود. همۀ دنیا همینطور است.مهم این است که ما بتوانیم در مواجهه با این عرصه، هوشمندانه و مسئولانه برخورد کنیم، و با نشان دادن قدرت معنوی خود محل تجلی حکمت خداوند متعال در خلقت انسان قرار گیریم. ما با ساخت این وبلاگ در نظر داشته و داریم که گامی هر چند کوچک در زمینه معنوی ساختن فضای سایبری برداریم. امیدوارم که ما را یاری فرمایید.

  ابوالفضل جعفرپور

این بقیه الله

  معرفی امام زمان از زبان خودشان: :

  ابونصر خادم میگوید: سه روز بعد از تولد آن جناب(حضرت مهدی) به حجره ای که گهواره آن مولود در آن بود رفتم و چون او را دیدم مانند قرص ماه می درخشید و از روی مودت و مسرت بر او سلام کردم؛ فوراً جواب سلام مرا داد

  ودر معرفی خود فرمود:

  « أنا خاتَمُ الأوصیاءِ وَ بِی یَرفَعُ البَلاء عَن شیعَتی : من خاتم اوصیائم و بواسطۀ من بلاها از شیعیانم برداشته می شود.»

  کاری از پایگاه اینترنتی شیعه آباد

  پیوند ویژه

   امام خمینی

   دفتر مقام معظم رهبری

  نغمه های بهشتی

اسلایدر

بازتاب حفظ قرآن در دعاهای معصومین

بازتاب حفظ قرآن در دعاهای معصومین:


پیغمبر اکرم و ائمه معصومین علیهم السلام، مصداق واقعی حافظ و عامل به قرآن بودند و وجود افکار و اندیشه قرآنی در اعمال و گفتار آن­ها کاملاً مشهود بود. ایشان برای استنباط احکام، به آیات قرآنی استدلال می کردند؛ در قضاوت و داوری آیه­ ای را به عنوان شاهد بر حکم خود می­آوردند و برای هدایت مردم آیه هایی از قرآن را برای آن­ها تلاوت می­کردند. در دعاهایی که از ائمه به دست ما رسیده تسلط و اشراف کامل آن­ها به آیات قرآنی کاملاً مشهود است، به عنوان نمونه در قسمتی از دعای وداع با ماه رمضان صحیفه سجادیه اینگونه آمده است:

امام سجاد (ع) در دعای وداع با ماه رمضان با خداوند چنین مناجات می­کند: أنت الذی زدتَ فی السوم علی نفسک لعبادک، ترید ربحهم فی مناجرتهم لک، و فوزهم بالوفادة علیک و الزیادة منک فقلت تبارک اسمک و تعالیت "مَن جَاءَ بِالحَْسَنَةِ فَلَهُ عَشرُْ أَمْثَالِهَا  وَ مَن جَاءَ بِالسَّیِّئَةِ فَلَا یجُْزَى إِلَّا مِثْلَهَا"[1] "مَّثَلُ الَّذِینَ یُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فىِ سَبِیلِ اللَّهِ کَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فىِ کلُ‏ِّ سُنبُلَةٍ مِّاْئَةُ حَبَّةٍ  وَ اللَّهُ یُضَاعِفُ لِمَن یَشَاءُ"[2] و قلت "مَّن ذَا الَّذِى یُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا فَیُضَاعِفَهُ لَهُ أَضْعَافًا کَثِیرَةً"[3]و ما انزلتَ من نظائرهن  فالقرآن من تضاعیف الحسنات..." و تویی آن که بر خود لازم کرده­ای تا بندگانت در معامله با تو سود بیشتری ببرند و اراده کرده­ای در تجارتشان با تو منفعت کسب کنند و در سیر به سویت حظ فراوانی که از ناحیه تو نصیبشان می­گردد رستگار شوند و خود که نامت پر­برکت و بلندمرتبه است فرموده­ای: "هر کس کار خوبی انجام دهد ده برابر مزد می­گیرد و هر که کار بدی بجا آورد فقط یک بار جزا می­بیند"؛ و نیز خود فرموده­ای "حکایت آن­ها که اموال خویش را در راه خدا انفاق می­کنند چون دانه­ای است که هفت خوشه رویانیده که در هر خوشه صد دانه است و خدا برای هر که بخواهد ده برابر می کند که خدا وسعت بخش داناست"؛ و نیز فرمودی: "چه کسی است که به خداوند تبارک و تعالی قرض دهد و خداوند قرض او را به چندین برابر افزون کند." و آن چه نظائر این­ها که در قرآن درباره افزایش حسنات نازل فرمودی.[4]

در این قسمت از دعا امام سجاد(ع) ۳ آیه از قسمت­های مختلف قرآن ذکر شده است که همه دارای این مضمون هستند: اجر و ثوابی که خداوند به بندگانش می دهد خیلی والاتر و بیشتر از اعمالی است که آن­ها انجام می­دهند. امام حسین(ع) در بخشی از دعای عرفه با خداوند چنین مناجات می­ کنند:

"یا مقیض الرکب لیوسف فی البلد الفقر و مخرجه من الجب و جاعله بعد العبودیه ملکا، یا رادّه الی یعقوب بعد أن أبیضت عیناه من الحزن و هو کظیم، یا کاشف الضر و البلوی عن أیوب،یا ممسک یدی ابراهیم عن ذبح ابنه بعد کبر سنّه و فناء عمره، یا من استجاب لزکریا فوهب له یحیی و لم یدعه فردا و وحیدا،یا من اخرج یونس من بطن الحوت، یا من فلق البحر لبنی اسرائیل فأنجاهم و جعل فرعون و جنوده من المغرقین"[5]

جمله و عبارت این دعا برگرفته از آیه یا آیه­هایی از قرآن مجید است آیه­هایی از سوره­های یوسف، صافات، انبیاء، طه و اعراف و... به عنوان مثال جمله "یا کاشف الضر و البلوی عن ایوب" از دعا اشاره به آیات ۴۱-۴۴ سوره ص و ۸۳ و ۸۴ سوره الانبیاء دارد "وَ أَیُّوبَ إِذْ نَادَى‏ رَبَّهُ أَنىّ‏ِ مَسَّنىِ‏َ الضُّرُّ وَ أَنتَ أَرْحَمُ الرَّاحمِِینَ، فَاسْتَجَبْنَا لَهُ فَکَشَفْنَا مَا بِهِ مِن ضُرٍّ  وَ ءَاتَیْنَاهُ أَهْلَهُ وَ مِثْلَهُم مَّعَهُمْ رَحمَْةً مِّنْ عِندِنَا وَ ذِکْرَى‏ لِلْعَابِدِین" و ایوب هنگامی که پروردگارش را خواند [و عرضه داشت] بدحالی و مشکلات به من روی آورده و تو مهربان­ترین مهربانانی. ما دعای او را مستجاب کردیم و ناراحتی­هایی را که داشت برطرف ساختیم و خاندانش را به او بازگرداندیم و همانندشان را بر آن­ها افزودیم تا رحمتی از سوی ما و تذکری برای عبادت کنندگان باشد.

همه این عبارات به آیه­ هایی از قرآن برمی­گردد که ذکر رحمت و لطف خاص خداوند به یکی از بندگانش می­باشد. امام حسین(ع) با یادآوری نعمت خاص خداوند بر یوسف ویعقوب و ابراهیم و اسماعیل و زکریا ویونس، سابقه خداوند بر انعام و بخشش به بندگان را یادآوری می­کنند.

 یکی دیگر از فواید حفظ قرآن این است که شخص حافظ علاوه بر این که می­تواند به زبان قرآن سخن گوید، این قدرت را داراست که آیه­های مختلفی که در مورد یک موضوع نازل شده است را کنارهم بگذارد و در نتیجه این امر بهتر می تواند آیات قرآن را تفسیر کند یا موضع قرآن را در مورد یک موضوع بیان کند.


[1] انعام آیه  160

[2] بقره آیه 261

[3] بقره 245

[4] صحیفه سجادیه، ترجمه سیدکاظم ارفع، چاپ دوم، تهران، طلوع آزادی، ۱۳۸۲ ه.ش، ص ۲۶۸-۲۷۱

[5] مفاتیح الجنان، قمی، دعای عرفه حضرت سیدالشهداء(ع)